Σάββατο 12 Μαρτίου 2011

Στο πρώτο σκαλί του βάθρου ο παλαιστής μας!

Οκτώ μετάλλια στην Κύπρο!

Με τις βαλίτσες τους γεμάτες μετάλλια επέστρεψαν οι αθλητές της ελευθέρας από το διεθνές τουρνουά της Λάρνακας, όπου συμμετείχαν.
Συγκεκριμένα οι πρωταθλητές μας κατέκτησαν οκτώ  μετάλλια σε ένα τουρνουά που συμμετείχαν παλαιστές από την Μάλτα, την Αυστρία, την Γερμανία, την Βουλγαρία και την Κύπρο.

Στο πρώτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Γιώργος Σαββουλίδης (66κ.), Αλέξανδρος Σαμανίδης (74κ.), Εμζάριος Μπετινίδης (89κ.), Γιάννης Αρζουμανίδης (120κ.).

Το ασημένιο μετάλλιο κρέμασαν στο λαιμό τους: Γιάννης Ιβανίδης (60κ.), Απόστολος Τασκούδης (74κ.), Γιώργος Κριαρίδης (89κ.), Μιχάλης Τσικοβάνι (120κ.).

Την ομάδα συνόδευσε στην Κύπρο ο προπονητής της ελευθέρας Χρήστος Σιδηρόπουλος ο οποίος τόνισε για την ελληνική παρουσία στο «νησί της Αφροδίτης»: « Η αλήθεια είναι ότι περίμενα να ήταν πιο δυνατό το τουρνουά, καθώς ήθελα ένα δυνατό τεστ πριν από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Πάντως τα παιδιά ήταν σε καλή κατάσταση και τα μετάλλια που κατέκτησαν θα τους βοηθήσει ψυχολογικά».